Zastrzeżenie numeru PESEL – wszystko co musisz wiedzieć

Co to numer PESEL?

Numer PESEL (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności) to unikalny identyfikator nadawany każdemu obywatelowi Polski. Używamy go w wielu dziedzinach życia codziennego, od wszelakich formalności urzędowych po transakcje finansowe. Niestety, w dobie cyfryzacji i rosnącego zagrożenia cyberprzestępczością, numer PESEL może stać się celem oszustów. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na jego zastrzeżenie.

Jak zastrzec numer PESEL - splatachwilowki.pl

Czym jest zastrzeżenie numeru PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL to proces, który umożliwia ograniczenie dostępu do naszego numeru przez osoby trzecie. Oznacza to, że instytucje finansowe, urzędy i inne podmioty muszą uzyskać dodatkowe potwierdzenie tożsamości, zanim będą mogły wykorzystać nasz numer PESEL do jakichkolwiek celów. Jest to skuteczny sposób ochrony przed kradzieżą tożsamości i nadużyciami finansowymi.

Jak mówi Minister Cyfryzacji: „Od 1 czerwca 2024 roku obywatele z zastrzeżonym PESEL-em, którzy padną ofiarą oszustwa i ktoś weźmie kredyt na ich dane, nie będą musieli spłacać takiego kredytu”. Jeśli dana osoba zastrzeże swój numer, a ktoś zaciągnie na nią zobowiązanie, instytucja finansowa (np. bank) nie będzie mogła żądać spłaty długu od osoby, której dane wykradziono.

Jak możesz go zastrzec?

Na ten moment istnieją dwa sposoby jego zastrzegania, obie bezpłatne. Wiele osób pyta o to, czy jest możliwość zastrzegania go podczas wizyty w banku, lub innych placówkach, gdzie na przykład jest on nam akurat potrzebny. Na ten moment nie ma takiej możliwości, te instytucje mogą jedynie potwierdzić nasze dane po jego zastrzeżeniu. A jak to dokładnie zrobić? Stacjonarnie, poprzez wizytę w urzędzie lub online:

  • Przez internet – Aby zrobić to w ten sposób, potrzebujesz profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego, e-dowodu lub danych do logowania do bankowości elektronicznej. Możesz to zrobić na stronie Gov.pl, lub jeśli masz aplikacje mObywatel, zrobić to za pomocą kilku kliknięć. Jeśli chcesz cofnąć zastrzeżenie, możesz to zrobić bezterminowo lub określić datę i godzinę, kiedy system automatycznie zastrzeże ponownie twój numer PESEL.
  • W dowolnym urzędzie gminy – Tutaj wystarczy wypełnić odpowiedni do tego wniosek, następnie zanieść go do urzędu. Będziesz potrzebować jedynie dowodu osobistego do potwierdzenia swoich danych.
Ilu polaków zastrzegło numer PESEL - splatachwilowki.pl
Opracowane na podstawie danych z Ministerstwa Cyfryzacji z Czerwca 2024r.

Dlaczego warto zastrzec swój numer?

Obecnie, około 10% polaków zastrzegło swój numer. Czy to dużo? Może wydawać się, że nie, jednak pamiętajmy, że jest to dosyć świeży temat, który dopiero się rozwija. W dobie cyfryzacji może to przynieść wiele korzyści, ponieważ zagrożeń związanych z wyciekiem Twojego numeru PESEL jest naprawdę wiele. Od zawarcia w Twoim imieniu wszelkich umów kredytowych, pożyczkowych, leasingowych po nawet zakładanie kont bankowych. Dlaczego więc warto go zastrzec?

  • Ochrona przed kradzieżą tożsamości – Zastrzeżenie numeru zmniejsza ryzyko, że oszuści użyją naszego numeru do zaciągnięcia kredytów, pożyczek czy podpisania umów na nasze nazwisko.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa finansowego – W sytuacji, gdy Twój numer jest zastrzeżony, instytucje finansowe są zobowiązane do przeprowadzenia dodatkowej weryfikacji, co znacząco utrudnia działalność oszustom.
  • Spokój umysłu – Wiedza, że dane osobowe są chronione i nikt nie może ich wykorzystać, daje poczucie bezpieczeństwa.
  • Duplikaty kart SIM – Coraz popularniejszy sposobem oszustw jest podszywanie się pod Ciebie, poprzez robienie duplikatu karty SIM. Jeśli zastrzeżesz swój numer PESEL możesz uniknąć tego problemu.

Czy zastrzeżenie numeru PESEL jest skuteczne?

Na ten moment zastrzeżenie go jest skutecznym środkiem ochrony przed kradzieżą tożsamości i nadużyciami finansowymi. Choć nie daje to 100% gwarancji bezpieczeństwa, znacząco utrudnia działalność oszustom, którzy muszą przejść dodatkowe procedury weryfikacyjne. Dzięki temu, ryzyko nadużyć jest znacznie mniejsze.


Jeżeli masz problemy finansowe, zgłoś się do nas. Dzięki naszemu doświadczeniu i wiedzy, pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązania, nawet jeśli Twoja zdolność kredytowa nie jest idealna. Masz wiele zobowiązań finansowych? To też nie problem! Pomożemy Ci w ich konsolidacji! . Znajdziemy dla Ciebie finansowanie na korzystnych warunkach. Skontaktuj się z nami już dziś i sprawdź, na jaki kredyt możesz liczyć!

Zamów bezpłatną analizę Twojej sytuacji.